Právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a pracovně právních vztahů je často nejasná a komplikovaná. Z pohledu praxe je proto zajímavé sledovat rozhodování vyšších soudů a zejména zdůvodnění těchto rozhodnutí.
Rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2022 se týkal pokuty udělené zaměstnavateli za nedostatečné proškolení zaměstnanců o chemických látkách. Zaměstnavatel argumentoval, že zaměstnanci byli seznámeni s bezpečnostními listy, což soudy nižších instancí přijaly. OIP však podala kasační stížnost s tím, že pouhé vyvěšení bezpečnostních listů nestačí. Nejvyšší správní soud nakonec zrušil rozhodnutí nižších instancí i rozhodnutí OIP a vrátil věc k novému projednání.
Jak v návaznosti na zdůvodnění rozsudku správně postupovat při školení zaměstnanců o nebezpečných chemických látkách?
1. Zaměstnance je třeba prokazatelně seznámit s bezpečnostními listy konkrétních používaných chemických látek.
2. Školení by se mělo zaměřit na uváděné informace o nebezpečnosti, značení, pokynech pro první pomoc, o bezpečném zacházení a skladování, požadavcích na pracoviště, ochranná opatření a postupy v případě požáru a úniku chemických látek.
3. Informace z bezpečnostních listů by měly být vždy doplněny o specifické informace z pracoviště.
4. Součástí dokladu o proškolení musí být seznam konkrétních chemických látek a vhodné je přiložit kopie bezpečnostních listů a doklad o ověření znalostí.
5. Proškolení o nakládání s chemickými látkami s třídou nebezpečnosti „akutní toxicita kategorie 1 nebo 2“ musí být vždy provedeno odborně způsobilou fyzickou osobou.